شرکت گوگل هوش مصنوعی ساخته که قادر است با تقریب بسیار خوبی محل تصاویر گرفته شده را از روی زمینه تصاویر تشخیص دهد. این هوش مصنوعی در واقع یک شبکه نرونی است که با انرژی بسیار کمی کار می‌کند.

طی چند سال گذشته، نرم‌افزارهای تشخیص تصویر رشد قابل توجهی داشته است، نرم‌افزارهایی که مجهز به ابزار پیچیده‌ای موسوم به هوش مصنوعی هستند. برخی شرکت‌ها نظیر ولفرام آلفا از شبکه نرونی برای آزمون تشخیص تصویر استفاده کرده‌اند. گوگل نیز در این حوزه فعالیت‌های جالب توجهی داشته به طوری که ابزاری شبیه به مغز ساخته است که قادر به تشخیص چهره‌ها در تصاویر مختلف است. اکنون زمان آن رسیده تا گوگل یک گام دیگر فراتر رود و با استفاده از مغز مصنوعی اقدام به شناسایی زمینه عکس‌ها کند.
شبکه نرونی گوگل روی یافتن موقعیت مکانی فضایی که تصویر گرفته شده متمرکز شده‌است. برای این کار گوگل اقدام به ایجاد بانک اطلاعاتی حاوی 126 میلیون تصویر کرده که از قبل موقعیت هر یک از این تصاویر مشخص شده‌است. با اعمال اطلاعات نقشه، می‌توان تصویری از کل جهان ایجاد کرد. گوگل از 91 میلیون تصویر برای آموزش هوش مصنوعی خود استفاده کرده و از 35 میلیون تصویر بعدی، آزمون عملکرد و کالیبراسیون هوش مصنوعی استفاده کرده است.
در قدم بعد، گوگل از تصاویر موقعیت‌دار موجود در سایت فلیکر (Flicker) استفاده نمود. تمام این 2.3 میلیون تصویر برای هوش مصنوعی تازگی داشت به طوری که هیچ اطلاعاتی درباره این موقعیت‌ها به مغز مصنوعی داده نشده بود.
نتایج نشان داد که هوش مصنوعی گوگل موفق به شناسایی موقعیت تصاویر با دقت متوسط شد. شاید این نتایج، طلایی به نظر نرسد اما بسیار بهتر از عملکرد هوش انسان است؛ یعنی اگر به افراد مختلف این تصاویر نشان داده ‌شود با شانس کمتری قادر به شناسایی محل تصاویر بودند.
این نرم‌افزار که به PlaNet شهرت یافته یک شبکه نرونی است که نیاز به ابرکامپیوتر برای پردازش ندارد، هر چند در حال حاضر یک بانک اطلاعات بسیار بزرگ برای کار این نرم‌افزار نیاز است.

منبع : ممقان آی تی |استفاده از شبکه نرونی گوگل برای تشخیص محل تصاویر
برچسب ها : گوگل ,تصاویر ,مصنوعی ,تصویر ,استفاده ,نرونی ,شبکه نرونی ,میلیون تصویر ,استفاده کرده ,تصویر برای ,نرونی گوگل